چشمه های رنگی باداب سورت شامل 12 چشمه متفاوت از رنگ،بو و طعم هستند که دارای آب معدنی اند و در دامنه کوهستان ، در جنوب شهرستان ساری در استان مازندران واقع شده اند و به ثبت اثر طبیعی ملی در ایران رسیده اند.

باداب سورت به چه معناست؟

 

باداب به معنای آب گازدار و سورت به معنی شدت اثر است.

چشمه های باداب سورت

ویژگی چشمه ها

این چشمه ها به رنگ های مختلف و همچنین دارای طعم و بوی متفاوت از هم هستند که بازدید از آنها به خصوص در فصل بهار (اردیبهشت ماه)و در هنگام غروب آفتاب منظره ای منحصر به فرد و چشم نواز را داراست،در اطراف چشمه ها درختان سوزنی برگ و زرشک وحشی به چشم میخورد.

مشابه این چشمه ها ی نایاب در کشورهایی مانند : ترکیه، آمریکا و نیوزلند وجود دارد.

طعم های این چشمه ها که دارای قطر 15 متری و عمق زیاداند شامل آب شیرین ، آب شور و آب ترش ( که دارای رنگی مایل به قرمز است) را دارا می باشد.

از آنجایی‌ که آب چشمه از هر مسیری حرکت کند پلکان‌ها و آثار زیبایی از خود بر جای می گذارد، در گذشته‌های خیلی دور که آب چشمه بسیار زیاد بوده است بر روی سرزمینی به مساحت حدود سه هکتار پلکان‌ها و آثار بسیار زیبایی ایجاد کرده است. البته در ۲۰۰ سال اخیر آب چشمه کمتر شده است و فقط آب بر روی حدود ۱۰۰۰ متر مربع از پلکان‌ها جریان دارد و بقیه پلکان‌ها که آب از روی آن جاری نیست مانند چشمه‌های پاموکاله ترکیه به رنگ سفید خود نمایی می کند.

اختلاف رنگ های این چشمه ها در زمان غروب آفتاب بیشتر نمایان می شود و جلوه گر چندین رنگ و چشم اندازی فوق العاده دلنواز است ، که دوستداران طبیعت هیچگاه از یاد نخواهند برد.

مسیر ها

از جمله راه های دسترسی به این چشمه ها از تهران می توان از جاده های استان سمنان به روستای اروست استفاده کرد

چشمه های باداب سورت

چشمه های باداب سورت

و از گرگان به سمت ساری و از آن به کیاسر به این روستا رسید.

مسیر چشمه های باداب سورت

مسیر چشمه باداب سورت