سایت گردشگری شاد به معرفی روستای نومل که یک روستای زیبا و کوچک است و از نظرتوابع قسمت مرکزی شهرستان گرگان می باشد، پرداخته است که دارای نزدیک به سیصد و پنچاه وهشت خانوار می باشد و همچنین شغل بیشتر مردمانش کشاورزی و دامداری  است می پردازند.این روستا جاذبه های گردشگری زیاد و متفاوتی نظیر : آبشارهای زیبایش، سد معروف نومل،آثار تاریخی و باستانی مانند:گورستان های تاریخی آن، سنگ نوشته های قدیمی زیارتگاه، غار چهل گیسو نیز می باشد.

روستای سد نومل

روستای سد نومل

آب رودخانه گرماب دشت از حوضه آبریز قره سو، که توسط یک سد انحرافی به آن هدایت شده است.

همچنین ساخت این سد مربوط به سال هزار و سیصد شصت و هفت شروع شده و در سال هزارو سیصد هفتاد و دو به بهره برداری رسیده است.

سد نومل

این سد دارای یک مخزن اصلی می باشد و همچنین یک مخزن رسوب گیر دارد که ظرفیت ان بالا است.

ظرفیت  عبورآب کانال های آبیاری شبکه این سد معمولا برای آبیاری کشت تابستانه عمدتا سویا می باشد.

از این سد برای پرورش ماهی استفاده می کنند که از آب زراعت می باشد.

آبشار نومل

آبشار بسیار زیبا نومل واقع در شهرستان گرگان، روستای نومل قرار دارد.

روستای نومل درفاصله هفت کیلومتری از جاده اصلی گرگان به مشهد قرار دارد،که در کنار کوهای طبیعی ودیدنی های خاصی برخوردار می باشد.

شامل شش آبشار بسیار بزرگ می باشد که دسترسی به آن کمی دشوار و سخت است که به دلیل سختی راه مسیر منطقه بسیار بکر و دست نخورده می باشد و منظره ای بسیار زیبا را به بازدید کنندگان عرضه می کند.

موقعیت دقیق جغرافیایی آبشار های نومل گرگان در فاصله چهار کیلومتری در شمال روستای نومل و در قسمت جنگل های چهل گیسو(چل گیسو) می باشد که البته مسیر بسیار سخت و ناهموار دارد و دسترسی به آن مشکل است ، همچنین برای بازدید از مجموعه گردشگری آبشارها نیاز به راهنمای محلی دارد.