گورستان و زیارتگاه خالدنبی در یک منطقه کوهستانی و سرد واقع شده، که در فاصله نود کیلومتری شمال شرق شهرستان گنبد در استان گلستان می باشد.

مسیر ارتباطی زیارتگاه خالدنبی دشوار نیست ولی به دلیل دوری راه و فقدان وسیله نقلیه و کمبود تسهیلات رفاهی در محل و همچنین گرمای شدید تابستان و سرمای زمستان، به همین خاطر بهترین زمان برای رفتن به زیارتگاه ماه های فروردین و اردیبهشت است…

 

در این منطقه ،گورستانی عظیم دیده می شود که بیش از ششصد سنگ مزار های استوانه ای شکل به طول دو متر

می باشد ولی امروزه به دلیل دستبرد هایی که زده شده که باعث شد تعدادشان کم شده است.

در این منطقه سه نوع قبر وجود دارد : نوع اول سنگ مزارهای ایستاده و استوانه ای به شکل بلند است که وزن آن نسبت به سنگ مزار های دیگر سنگین تر است ،نوع دوم سنگ مزار های صلیبی شکل یا به صورت دو نیم کره است و همچنین نوع سوم سنگ مزارهایی است که به شکل شاخ قوچ ساخته شده است که از دو نوع دیگر کم تر است.

گورستان عجیب و اسرار آمیز

گورستان اسرار انگیز و باستانی نمی توان این منطقه را در کنار مقبره خالد نبی نا دیده گرفت.

گورستانی که خودش به تنهای ماجراها و حکایت عجیبی دارد.

کنار این زیارتگاه دره ای وجود دارد که در آن قبر هایی است که انسان را متعجب می کند.

در نگاه اول تعداد زیادی سنگ قبر ایستاده وجود دارد اما زمانی که وارد این دره سنگ قبر می شوید  در بین این سنگ های ایستاده سنگ های کوچک و کوتاه دیده می شود که هنوز کاربرد آن در کنار این قبر ها مشخص نشده است، اما مردمان آن منطقه می گویند که این مکان همان جایی است که خالد نبی دست به دعا برده بود و دعا کرده است که مردمان آن قومش به سنگ تبدیل شده اند.

خیلی از افراد این منطقه را اسرار آمیز می نامند که می گویند این قبرستان یکی از عجیب ترین و اسرار آمیز ترین نقاط ایران است.