آژانس مسافرتی
خدمات آژانس های هواپیمایی در ضمینه فروش بلیط در واقع مانند پل ارتباطی است بین مشتریان و شرکت های مختلف هواپیمایی (ایرلاین ها) هستند و علاوه بر این به فروش تورهای خارجی وداخلی می پردازند مثلا:اگر ایران کشور مبدا در نظر گرفته شود تور کیش تورداخلی و به گردشگران داخلی Domestic Tourism گفته می شود ، و همچنین برای تور های خارجی مثلا دبی که برون مرزی است از واژهOutbound Tourism برای گردشگران استفاده می شود ،که برنامه ریزی و هماهنگی و بستن این تورها یکی دیگر از خدماتی است که آژانس های مسافرتی به متقاضیان خود می دهند.

شرکت های مسافرتی که در ایران مشغول به فعالیت می باشد به چند دسته متفاوت تقسیم می شوند:

شرکت های مسافرتی که مجوز بند (ب) را دارا هستند.
شرکت های مسافرتی با داشتن مجوز بند (ب) می توانند به برنامه ریزی ،سازماندهی و هم چنین نظارت به یک برنامه سفر در قالب یک پکیج تور در سفر اقدام کنند.
با داشتن این مجوز آن شرکت هواپیمایی می تواند تور داخلی یک روزه گرگان گردی ویا حتی تور خارجی مانند تور اروپا را در کنار خدماتی مانند ویزا و بیمه مسافرتی بسته و قیمت گذاری کنند ، اما مجوز صدور بلیط هواپیما چه به صورت سیستمی و یا چارتری را ندارند.

شرکت های هواپیمایی که بند (الف) را دارا هستند:
شرکت هایی که تحت نظر سازمان هواپیمایی کشوری اند مجوز بند (الف) را دارند. پس از کسب این مجوز آن شرکت می تواند اقدام به صدور بلیط نماید. هنگامی که شرکت فروش بالایی در ضمینه فروش بلیط خارجی داشته یاشد می تواند تقاضای یاتا کد کنند که اعتباری برای شرکت محسوب می شود.

شرکت های مسافرتی که بند (پ) را دارا هستند:
شرکتی که فقط مجوز بند پ را دارا هستند می توانند تورهای زیارتی را اجرا کنند، مانند : تورهای کربلا ،و سفر های حج و…را برگزار می کنند.